Muson İklimi

Muson İklimi 1748X1166

Muson iklimi; tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgarları en önemli özelliğidir. En yağışlı iklim tipidir dolayısı ile bölgede sık sık sel felaketleri görülmektedir.

Bu bölgelerde Yaz mevsimleri ılık ve yağışlı, kışlar kuru soğuk ile geçmektedir.  Bu yönüyle savan iklimi ile benzerlik gösterir. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 10 °C nin üstündedir. Yıllık sıcaklık farkı kuzey bölgelerde görüldüğünden Savan iklimine göre daha fazladır.

Yıllık yağış miktarı 1000-1500 milimetre civarındadır. Ancak kıyı kesimlerde bu yağış miktarı çok daha fazla olabilmektedir. Dünyanın en fazla yağış alan yeri, Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Assam bölgesindeki Çerapunçi’dir. Yıllık 12.000 mm yağış alabilmektedir.

Hindistan’da su ve nehirler kutsal sayılmaktadır bu sebeple her sene Muson mevsiminde nehirlerde törenler yapılır. Ganj nehri, bu törenlerin merkezini oluşturur.

Bitki örtüsü kışın yaprağını döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır. Muson ormanlarının tipik ağacı ise tik ağacıdır.

Muson İklimi yaz ve kış aylarında farklı davranışlar göstermektedir. Hint yarımadasının Asya kıtasını sıkıştırması ile yükselen Himalaya Dağları, Hint Okyanusundan gelen nemli ve göreceli olarak soğuk ya da sıcak olan havanın tüm yağışını aynı periyotlarla Hint anakarası üzerine bırakmasına yol açmaktadır.

Amerika’nın Las Vegas kentini de kapsayan kesiminde, Asya musonuna göre daha sakin özellikler taşıyan Amerika kıtasına has Muson sistemi bulunmaktadır. Yaz Musonları, üç aylık bir dönemde etkili olurlar. Soğuk olan Hint Okyanusundan anakaraya doğru esen nemli rüzgarlar alçak basınç alanı oluşturarak bol miktarda yağış bırakırlar.

Bu rüzgarlar Kış aylarında ise karadan denize doğru serin ve kuru eserler.

Nisan-Eylül ayları arasında Güney Asya’da kara sıcaklığı ortalaması 45 derece iken, denizlerde sıcaklık 25 derece civarındadır. Muson yağmurları şiddetli olduğundan özellikle karaya vurdukları sahil kesimlerinde ciddi sel baskınlarına ve dev dalgalara sebep olurlar. Muson İkliminde ayrıca asit yağmurları da gözlemlenmektedir.

Önceki yazı
Ilıman Kuşak İklimleri
Sonraki yazı
Aral Gölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed