Çöl İklimi

Çöl İklimi 1253x836

Çöl iklimi veya kurak iklim, bitki örtüsü çalı ve kurakçıl otlar olan çok az yağış alan ve kutup iklimi olarak sınıflandırılacak kriterleri karşılamayan bir iklim türüdür.

Bu iklime sahip alanlar genellikle yılda 25 ile 200 mm (7.87 inç) yağış alırlar veya bazı yıllar hiç yağış görmeyebilirler. Ortalama yağış miktarı yıllık olarak 1 mm civarında olan Arica-Şili’de olduğu gibi ortalamalardan daha azda olabilir. Bazı durumlarda, bir alan yılda 200 mm’den fazla yağışla karşılaşabilir fakat bölge yine de çöl iklimi olarak kabul edilir çünkü bölge, yağıştan düşen suya kıyasla daha fazla su kaybeder. (Tucson, Northern Territory, Arizona ve Alice Springs bu iklimin örnekleridir).

ÇÖL İKLİMİNİN GENELLİKLE İKİ VEYA ÜÇ ÇEŞİDİ VARDIR:

Sıcak çöl iklimi (BWh),

Soğuk çöl iklimi (BWk) ve bazen

Hafif çöl iklimi (BWh / BWn).

Sıcak çöl iklimlerini tanımlamak için yaygın olarak kullanılan üç izoterm vardır:

Ortalama yıllık sıcaklık 18 °C’dir.

En soğuk ayda ortalama sıcaklık 0 °C veya -3 °C arasındadır. Bu nedenle, “izolatör” ün üzerinde kullanılan uygun sıcaklık ile “BW” tipi bir iklime sahip olan bir yer “sıcak kurak” (BWh) olarak sınıflandırılır. Verilen izotermin altındaki uygun sıcaklığa sahip yerde “soğuk kurak” olarak sınıflandırılır.

Bu iklimin görüldüğü yerler, kuraklık derecesiyle ve Yağış eşiği ile belirlenir. Bölgenin yıllık yağış miktarı eşiğin yarısından az ise BW (çöl iklimi) olarak sınıflandırılır.

SICAK ÇÖL İKLİMİ

Sıcak çöl iklimi (BWh), tipik olarak, inişli çıkışlı hava ve yüksek basınç nedeniyle tüm yıl boyunca büyük ölçüde kırılmamış güneş ışığının bulunduğu subtropikal sırtın altında bulunur. Bu alanlar subtropikal enlemlerde 30 derece güney ve 30 derece kuzey enlemleri arasında yer alır. Sıcak çöl iklimleri genellikle yıl boyu sıcak, güneşli ve kuraktır.

SOĞUK ÇÖL İKLİMİ

Soğuk çöl iklimi (BWk) genellikle yaz mevsimi sıcak ve kuru bir iklimdir. Ancak sıcaklık, sıcak çöl iklimi kadar değildir. Sıcak çöl iklimlerinin aksine, soğuk çöl iklimleri soğuk ve kuru kışları yaşama eğilimindedir. Bu iklime sahip bölgelerde kar nadir görülür. Moğolistan’daki Gobi Çölü, soğuk çöller için bir örnektir. Soğuk çöl iklimleri genellikle sıcak çöl iklimlerinden daha yüksek rakımlarda bulunur ve genellikle sıcak çöl iklimlerinden daha kurudur.

Önceki yazı
Lösler
Sonraki yazı
Ilıman Kuşak İklimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed