Kırkikindi Yağışları

Kırkikindi Yağışları 1920x1080

Kırkikindi; Anadolu’da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel yağışlara halk arasında verilen isimdir. Isınan havanın yükünün azalmasıyla beraber hafiflemesi sonucu yükselmesi ve her 300 metrede bir 1 derece soğumasıyla oluşan yağmur türüne kırkikindi yağmurları denir. Bu yağışlara, genelde ikindi vakti başladığı ve 40 gün yağdığına inanıldığı için kırk gün, ikindi vakti yağan yağışlar anlamında Kırkikindi yağışları denmiştir. Ancak 40 gün sürmelerinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Konveksiyonel yağışların dönem aralıkları sinoptik koşullara göre yıldan yıla değişebilmektedir.

Isı kapasitesi, albedo gibi özellikler açısından farklı karakteristiklerdeki araziler, güneş ışınlarından farklı dozlarda etkilenirler ve atmosferik sınır tabakanın ısınması da alttaki yüzeye göre farklılık gösterir. Bu farklılık, yere yakın tabakada bir heterojenlik oluşturur ve meydana gelen yoğunluk farkı daha düşük yoğunluktaki (genellikle fazla ısınan) hava parselinin yükselmesini tetikler. Gerçekleşen konveksiyon yeterince güçlü ise gök gürültülü fırtına meydana gelir. Tabii bunda düşey rüzgar kayması ve troposferin üst seviyelerindeki soğuk hava da etkilidir.

Kırkikindi yağışları diğer konvektif yağışlarda olduğu gibi kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde görülür. Çoğunlukla birkaç saati aşmaz ancak önemli bir miktarda yağış bırakırlar. Koşullar uygun ise dolu da vuku bulabilir.

Kırkikindi yağmurları ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde görülür.

Konveksiyonel yağışların Türkçe hali yükselim yağışlarıdır.

Kırkikindi yağışlarına dünya üzerinde en önemli örnek olarak Ekvator’da bir yıla yakın süren her ikindi vakti yağan yağmurlar gösterilebilir.

Önceki yazı
Kar
Sonraki yazı
Yağmur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed