Gıda ve Tarım Örgütü

Gıda Tarım Örgütü Food and Agriculture Organization, FAO peyzaj3m 800x502

Gıda ve Tarım Örgütü (Food and Agriculture Organization, FAO), açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943’te kurulan ve 1946’da Birleşmiş Milletler ‘in uzmanlık kuruluşu haline gelen bir örgüttür. Açlığa karşı mücadelede çok yönlü etkinlikleri vardır. Hükümet ve teknik kuruluşların tarımı, ormancılığı ve balıkçılığı geliştirme projelerine aracı ve yardımcı olur. Bu tip konularda ülkeler düzeyinde teknik yardımlar sağlar. Eğitsel projeler geliştirerek, araştırmalar yapar ve seminerler verir. Dünyadaki tarımsal ürünlerin üretimi, tüketimi, ticareti ve depolanması, tabii kaynakların geliştirilmesi, ağaçlandırma gibi konularda danışmanlık yapar. İstatistikler tutarak bültenler yayınlar.

FAO’nun merkezi Roma’dadır. Buna bağlı olarak dünyada yayılmış çok sayıda büroları mevcuttur. 1960’lardan sonra çalışmalarını, daha çok tarım ürünlerinin geliştirilmesi ve protein eksikliğinin giderilmesi konularında yoğunlaştırmıştır. BM ülkelerinin çoğu FAO’nun üyesidir.

Gıda ve tarım için uluslararası bir örgüt kurma düşüncesi 19. asrın sonuna doğru ve 20. asrın başında ortaya çıkmaya başlamıştır. Gıda ve Tarıma odaklı uluslararası bir örgüt düzenleme fikri ilk olarak Amerikan tarımcı ve aktivist David Lubin tarafından öne sürülmüştür. Mayıs ve Aralık 1905’te Roma’da uluslararası bir konferans düzenlenmiştir. Bu konferans Uluslararası Tarım Enstitüsü’nün kurulmasına yol açmıştır. Böylece gıda ve tarım alanında ilk uluslararası örgüt kurulmuştur.

Daha sonra 1943 yılında ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt Gıda ve Tarım konusu üzerine Birleşmiş Milletler Konferansı düzenlenmesini istemiştir. 18 Mayıs ve 3 Aralık tarihleri arasında 43 hükümet temsilcileri Virginia’da bir araya gelmişlerdir. Virginia’da hükümet temsilcileri Gıda ve Tarım için daimi bir örgüt kurmaya söz vermişlerdir. Söz konusu örgüt 16 Ekim 1945 tarihinde Kanada’da Gıda ve Tarım Anayasası’nın imzalanmasıyla kurulmuştur. Gıda ve Tarım Örgütü’nün 1. Konferansı Kanada’da 16 Ekim ve 1 Kasım 1945 tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Önceki yazı
Karbon Ayak İzi
Sonraki yazı
Yel Değirmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed