Cephe Yağışları

Cephe Yağışları 2122x1415

Geniş alanlarda düşük şiddette ve uzun süreli yağış görülür. Cephe yağışları veya Frontal yağış, yoğunluk ve sıcaklığı farklı olan iki hava kütlesinin karşılaşması ile oluşur. Özellikleri farklı hava kütlelerinin karşılaşma alanlarına cephe denir.

Kutupsal soğuk hava kütleleri ile tropik sıcak hava kütleleri orta enlemlerde karşılaşırlar. Batı rüzgarları kuşağı, cephe oluşum alanlarıdır. Cephe, alçak basınç yakınında oluştuğunda, basınç merkezinin çevresinde dönmeye başlar. Bu durumda orta enlem alçak basınç fırtınalarını oluşturur. Fırtınalar tropik okyanuslar üzerinde oluştuğunda şiddetli yağış bırakır, tayfun veya kasırga adını alır.

Soğuk hava kütlesi, durağan bir sıcak hava kütlesine doğru ilerlediğinde soğuk cephe oluşur. Soğuk hava ilerlediğinde sıcak hava daha hafif olduğundan dolayı yükselmek zorunda kalır. Bu durumda soğuk hava alt kısımdadır. Sıcak havanın yükselmesi soğumasına, soğuma yoğuşmaya neden olur. Oluşan Kümülonimbus bulutlarından kuvvetli yağış meydana gelir.

Sıcak hava kütlesinin, durağan soğuk hava kütlesine doğru ilerlediği durumlarda sıcak cephe oluşur. Hafif ve nemli sıcak hava kütlesi cephe boyunda soğuk havanın üzerinde yükselir. Oluşan sirrüs ve Nimbostratüs bulutları yağışa neden olur.

Soğuk cephe ile sıcak cephenin karşılaştığı durumlarda; arada kalan sıcak hava yükselerek bulut oluşumuna ve yağışa sebep olur. Oluşan yeni cepheye oklüzyon cephe ismi verilir. Hareketsiz sıcak ve soğuk cepheleri ayıran hatta, duralar cephe (stationary cephe) adı verilir. Uzun sürmeyen bu cephede yağış oluşmaz, kısa süre sonra hareketli cephe durumuna dönüşürler.

Önceki yazı
Alüvyon
Sonraki yazı
Çisenti

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed