Biyolojik Kömür

Biyolojik Kömür Mangal Kömürü peyzaj3m 1024x767

“Biyolojik Kömür”  veya bilinen adıyla “mangal kömürü”; odunsu artıkların oksijensiz ortamda ısıl işlemle kömürleştirilmiş şeklidir. Mangal kömürü (Latince carbo ligni, Fransızca charbon de bois, İngilizce charcoal, İtalyanca carbone di legna, S. carbón de madera) odun (13 – 18 % kuru) havasız veya oksijensiz ortamda 350 – 400 °C kadar ısıtılmasıyla kömürleşir.

İşlem sırasında elde edilen “hidrojen ve CO” gazları enerji üretiminde kullanılabilir. İşlemin ikinci ürünü “Biyolojik Kömür”dür.

Biyolojik kömürün ileri derecede gözenekli yapısı bu kömürün yakıt olarak kullanımı yanında kendisine başka kullanım alanları da açılmasına neden olmuştur. Örneğin öğütülmüş veya tablet haline getirilmiş kömür sindirim yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde tedavi amacıyla kullanılabilir. Mangal kömürleri suların arıtılması ve temizliğinde de kullanılmaktadır.

Biyolojik Kömürün toprakta biyolojik aktivite için uygun ortam yarattığı, gübreleme ile verilen mineral ve bitki besin elementlerinin yıkanıp gitmesini önlediği ve böylece toprak verimliliğini artırdığı düşünülmektedir. Son dönemde deneysel çalışmalarda biyolojik kömürün toprak ıslahında dikkat çekici tarımsal faydaları tespit edilmiştir.

Ayrıca atmosferik karbonun toprağa gömülmesi ile sera etkisinin zayıflatılarak tersine dönüşün sağlanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca CO2’den çok daha etkili bir sera gazları olan nitröz oksit (N2O) in ve Metan’ın atmosfere salınımının biyolojik kömür uygulanan tarlalarda %80’e kadar düştüğü ifade edilmiştir.

MANGAL KÖMÜRÜ

Mangal kömürü değişik ağaç türlerinin yakılması ile elde edilen bir yakıt türüdür. En yaygın kullanım alanı ızgarada et pişirmek için mangallarda kullanılmasıdır. Mangal kömürü aynı zamanda nargile kömürü olarak da kullanılmaktadır.

Meşe ağacından üretilen mangal kömürünün daha kaliteli olduğu inancı toplumda hakimdir.

Klasik mangal kömürleri halen en sağlıklı kömürdür. Briket kömürlerin içerlerindeki bağlayıclardan dolayı kanser yaptığı düşünülmektedir.

Türkiye’de halen klasik üretim mangal kömürü en çok talep gören ve kullanışlı olan türdür. Hatta bir adım daha öteye geçilmiş ve mangal kömürü üretimi için artık ağaç kesilmesine gerek kalmamıştır. Endonezya’da üretilen bir mangal kömürü türü vardır ki, üretimi için tek bir ağaç bile kesilmemektedir. Endonezyalıların hayat ağacı dedikleri Coconut-Hindistan Cevizi kabuğundan üretilmektedir. Bu kömürler küp şeklinde bir yapıya sahiptir ve bu sayede depolanırken aralarında boşluk kalmadığı için daha az yer kaplamaktadırlar. %100 doğa dostu bu ürünlerin yaygınlaşması ile ızgarada pişirilecek yiyeceklerin daha sağlıklı olmaya başladığı da söylenebilir.

Bu ürünün en önemli özellikleri: Kimyasal madde içermez, tozsuz, dumansız ve külsüzdür. Hep aynı ısı değerinde yanar, sanki bir elektrikli rezistans gibi ısı değerini koruduğundan yiyecekler yanmaz. Kansorejen etkisi yoktur, ağaç kesilmesine gerek olmadığı için doğa dostu ekolojik bir üründür.

Önceki yazı
Değirmen
Sonraki yazı
Biyogaz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed