Bereketli Hilal

Bereketli Hilal 1086x776 peyzaj3m

Bereketli Hilal ya da Münbit Hilâl (İngilizce: Fertile Crescent), Orta Doğu’da, Batı ve Ortadoğu uygarlıklarının doğduğu bölgenin adıdır. Bereketli Hilal terimi ilk kez Amerikalı doğabilimci ve arkeolog James Henry Breasted kullanmıştır.

Bereketli Hilal, kışları yağmurlu, yazları kurak geçen Akdeniz ikliminin egemen olduğu, hilal biçiminde, oldukça verimli bir alandan oluşur. Güneyde Arabistan Çölü ile kuzeyde Doğu Anadolunun dağlık bölgesi arasında yer alır. Eski Babil toprakları ile hemen yakınındaki Elam’dan (Günümüzde İran’ın güneybatısı) Dicle ve Fırat ırmakları ile Asur topraklarına kadar uzanır. Zağros Dağlarından, batıda Suriye üzerinden Akdeniz’e, güney yönünde de Filistin’in güneyine kadar olan toprakları içine alır. Mısır’ın Nil Vadisini de bu bölge içinde kabul edenler vardır. Bölgede iyi ürün alabilmek, hatta tarım yapabilmek için sulama zorunludur.

Bereketli Hilal, Eski Yunan ve Roma uygarlıklarına kaynaklık eden Babil, Asur, Fenike gibi ülkeleri de içine alır. Bilinen en eski kültürün Bereketli Hilal’de doğduğu yönünde ki bu eski inanç, 1948’den bu yana radyokarbon araştırmalarıyla da doğrulanmıştır. Bugün, en geç MÖ. 9 bin dolaylarında bölgenin yerleşik tarıma ve köy yaşamına geçtiği, hemen ardından da sulu tarımın başladığı bilinmektedir.

Bütün dünyadaki tarımın temelinde bulunan, sekiz temel bitkiden altısı bu bölgede evcilleştirilmiştir. Bunlar; Çift sıralı buğday, Tek sıralı buğday, arpa, mercimek, bezelye, nohut, acı burçak, keten bitkisidir.

Önceki yazı
Tozlaşma
Sonraki yazı
Rüzgar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed